Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.60793.6223
Euro3.79153.8067
NUR FM

Multimedya
SAFER AYI VE OKUNACAK DUALAR

   Safer ayında,bir sene içerisinde yeryüzüne inecek belalardan Allah’a cc sığınıp bu ayda çok istiğfar etmeliyiz (günde en az 100 kere).

Bu ayda felak ve nas surelerini her gün mümkünse  okumalı ve nafile namazlarla bu ayı ibadetle  geçirmeliyiz.

Bu ay içerisinde, sabah ve akşam namazlarından sonra 7 defa  salatı münciye(tüncina) ve salatı tefriciye okunmalıdır

Salati Tefriciye

“Allâhumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ seyyidinâ muhammedinillezî tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukdâ bihil-havâicu ve tünâlü bihir-reğâibü ve hüsnül-havâtimi ve yustaskal ğamâmu bivechihil kerîm ve alâ âlihî ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma’lûmin lek.”

Duanın manası

 “Allahim! Bizim efendimiz Muhammed’e (sav) kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılip dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara o’nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar o’nun hürmetine elde edilir. O’nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah’ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda (her an, saniye) her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et.”

Salatı Münciye (Tüncina)

“Allâhumme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcât ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyiât ve terfe’unâ bihâ a’lâ’d-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ’l-ğayât min cemiîl-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del-memât birahmetike yâ erhame’r-rahimîn. Hasbunellahu ve ni’mel vekîl, ni’mel mevlâ ve ni’me’n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr.”

Duanın manası

Allah’ım! Efendimiz Muhammed’e (sav) ve onun ehli beytine salat et. Bu salavat o derece değerli olsun ki: onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarsın. Bizim ihtiyaçlarımızı o salavat hürmetine yerine getirsin, bizi bütün günahlardan bu salavat hürmetine temizlersin, o salavat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yüceltirsin, o salavat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en sonuna kadar ulaştirsin. Ey merhametlilerin merhametlisi bize bunları merhametinle nasip et. Alla tealâ bize kâfidir ve ne iyi bir dost, ne iyi bir vekildir. Ey rabbimiz, senin mağfiretini dileriz, dönüş yalniz sanadır.

Safer ayinda kilinacak namaz

Safer ayınin ilk salıyı çarşambaya bağlayan gece ve son salıyı çarşambaya bağlayan kılınacak namazıdır;

(İslâm’da gece günden önce gelir. Yani cuma günü, perşembe günü akşam ezanı okunduğunda giriyor)

1 rekât : Fatiha’dan sonra ; 7 kevser sûresi

2 rekât : Fatiha’dan sonda; 7 ihlâs sûresi

3 rekât : Fatiha’dan sonra ; 7 felâk sûresi

4 rekât : Fatiha’dan sonra ; 7 nâs sûresi

Safer ayının ilk ve son çarşamba günü, öğlen ve ikindi namazı arasında kılınacak namazdır;

1 rekât : Fatiha’dan sonra ;7kevser, 7 ihlâs sûresi,

2 rekât : Fatiha’dan sonda; 7felak ,7 nas

Bu namazdan sonra 100 kere ”yâ dâfia’l-belâyâ, idfâ anna’l-belâyâ, fallâhü hayrun hâfizan ve hüve erhâmü’r-râhimin, inneke alâ külli şey’in kadir” okunmali ve dua edilmelidir.

 

Bu ayda okunmasi tavsiye edilmiş zikirler

Safer ayinda her gün mutlaka 100 kere ”la hâvle velâ kuvvete illa billahil aliyyil aziym” denilmelidir. Günde 100 kere söyleyenden, en hafifi fakirlik olmak üzere 70 çeşit bela, musibet kaldirilir.

Ayrıca yine safer ayinda (ve her zaman) her gün mutlaka günde 100 kere salâvat getirmek lazimdir. Salâvat çok bela ve musibetleri çevirir, dünya ve ahirette kurtuluşuna sebep olur. En efdâl salâvat’i şerife: ”Allahümme sâlli âla seyyidina muhammedin ve ve âla âlihi ve sahbihi efdâle salevatike ve adade me’lumatike ve bârik ve sellim”

Bu ayda, rabbimizi çok zikredelim vesselam

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      2390 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret110623
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° -1°
NAMAZ VAKİTLERİ

MİZAN TİCARET

ODUN-KÖMÜR VE TÜP SATIŞI

FATURA ÖDEME MERKEZİ

Kiltepe Mh.3.Sok MALATYA

TLF: 0422 336 33 22

 mizanfatura@hotmail.com

 

 

NUR

ERKEK KUAFÖRÜ

0 536 2402068